wiśnia

Czereśnie i wiśnie - na pyszne konfitury i nalewki!

Wiśnia i czereśnia to jedne z najczęściej spotykanych drzewek owocowych w przydomowych ogródkach lub na działkach rekreacyjnych. Nic dziwnego, ponieważ owoce są wyjątkowo smaczne i bardzo zdrowe, zaw czytaj więcej »

Borówki

Bórówka amerykańska - jak zacząć uprawę wyjątkowego owocu

Borówka przebojem wdarła się na nasze stoły i zyskała miano owocu kultowego. Z roku na rok jej popularność rośnie, a w sprzedaży pojawia się coraz więcej owoców. Okazuje się, że wiele gospodarstw prz czytaj więcej »

 

Bórówka amerykańska - jak zacząć uprawę wyjątkowego owocu

Borówka przebojem wdarła się na nasze stoły i zyskała miano owocu kultowego. Z roku na rok jej popularność rośnie, a w sprzedaży pojawia się coraz więcej owoców. Okazuje się, że wiele gospodarstw przestawia się w produkcji na HTTPS://www.podkarpackiesady.pl/21-borowki-amerykanskie Borówki, dlatego latem mamy prawdziwy wysyp owoców polskiego pochodzenia. Jednocześnie rośnie także zainteresowanie borówkami w kontekście przydomowej uprawy. Warto zwrócić uwagę na tą roślinę i zdecydować się na jej wybór, jeśli ktoś chce cieszyć się pysznymi owocami z własnych zbiorów.

Borówka amerykańska - co to za roślina?

W przypadku borówki amerykańskiej mamy do czynienia z nazwą popularną, jej właściwa nazwa to borówka wysoka. Jest to krewna naszych krajowych borówek: czarnej, brusznicy, bagiennej. Owoce nie tylko są smaczne i nadają się świetnie do deserów, ale również charakteryzują się cennymi właściwościami zdrowotnymi mając w składzie liczne polifenole i witaminy. Borówka ma działanie przeciwutleniające, zapobiega chorobom krążenia i działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Warto wiedzieć jak zabrać się za jej uprawę.

Jakie miejsce wybrać dla borówki pod uprawę?

Wybierając miejsce pod uprawę borówki amerykańskiej trzeba zadbać o znalezienie takiego stanowiska, które będzie osłonięte od wiatru, ale otwarte na słoneczne światło. Im więcej światła będzie padać na krzewy tym lepsze będą owoce, będzie w nich więcej słodyczy, a same krzewy będą utrzymywać się lepiej. W przypadku borówki amerykańskiej uprawa nie powinna być prowadzona w miejscach podmokłych, dlatego jeśli występuje zjawisko zastoju wody należy wcześniej wykonać drenaż. Najlepszą glebą dla borówki będzie ta o przepuszczalnym charakterze, kwaśna, pulchna i torfiasto - piaszczysta. Jeśli sadzonki borówki znajdą się w glebie gliniastej trzeba się liczyć z jej słabym owocowaniem. Jeśli nie ma się odpowiedniej gleby i w grę wchodzi borówka sadzonki powinny być umieszczone w miejscu, które będzie wcześniej dobrze przygotowane. Należy w dołku podmienić glebę na torf, korę i trociny, wtedy wyniki uprawy powinny być lepsze.

Jak sadzi się borówkę amerykańską?

Sadzonki borówki amerykańskiej sadzi się wiosną nim rozpocznie się rozwój pąków. Najlepsze do sadzenia będą te rośliny, które mają przynajmniej 2 lata i znajdują się w pojemnikach. Jeśli wybiera się sadzonki z otwartym systemem korzeni trzeba się liczyć z tym, że ich przyjmowanie jest gorsze. Miejsce na sadzonkę powinno mieć około 50 cm głębokości i metr średnicy. Między sadzonkami zachowuje się około 1,5 metra odstępu, by rozrost był bezproblemowy. Sadzonka będzie również potrzebowała odpowiedniego odżywienia, dlatego w ramach pielęgnacji należy ją nawozić, podlewać i przycinać. Do nawożenia wykorzystuje się azot, fosfor, magnez i potas. Do podlewania krzewów warto wykorzystać zakwaszoną wodę.

Chcąc osiągnąć pozytywne efekty w uprawie borówki warto sięgnąć po dobrej jakości sadzonki, zaglądając do oferty. Następnie po zastosowaniu się do powyższych wskazówek będzie można rozpocząć udaną uprawę smacznej jagody.

Artykuły powiązane