wiśnia

Czereśnie i wiśnie - na pyszne konfitury i nalewki!

Wiśnia i czereśnia to jedne z najczęściej spotykanych drzewek owocowych w przydomowych ogródkach lub na działkach rekreacyjnych. Nic dziwnego, ponieważ owoce są wyjątkowo smaczne i bardzo zdrowe, zaw czytaj więcej »

Borówki

Bórówka amerykańska - jak zacząć uprawę wyjątkowego owocu

Borówka przebojem wdarła się na nasze stoły i zyskała miano owocu kultowego. Z roku na rok jej popularność rośnie, a w sprzedaży pojawia się coraz więcej owoców. Okazuje się, że wiele gospodarstw prz czytaj więcej »

 

Czereśnie i wiśnie - na pyszne konfitury i nalewki!

Wiśnia i czereśnia to jedne z najczęściej spotykanych drzewek owocowych w przydomowych ogródkach lub na działkach rekreacyjnych. Nic dziwnego, ponieważ owoce są wyjątkowo smaczne i bardzo zdrowe, zawierają w sobie mnóstwo cukrów prostych, witamin z grupy B, witaminy A i C, będąc równocześnie źródłem potasu, fosforu, magnezu i żelaza. Z owoców z powodzeniem można przygotować przepyszne domowe konfitury, kompoty, nalewki lub wina.

Https://www.podkarpackiesady.pl/16-czeresnie-i-wisnie wiśnia - wymagania

Wiśnie nie należy do drzewek owocowych o wygórowanych wymaganiach co do stanowiska oraz gleby. Dobrze znosi ona zimy, jednak najlepszym stanowiskiem do jej wzrostu będzie miejsce nasłonecznione. Zalecane do uprawy wiśni są gleby piaszczysto-gliniaste. Gleba nie powinna być nazbyt mokra, ponieważ może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Odczyn, jaki powinna mieć idealna gleba to ten zbliżony do obojętnego, z pH oscylującym wokół 7. Zdecydowanie wiśnia powinna być regularnie przycinana i nawożona w sposób umiarkowany. Świetnie sprawdzi się nawożenie młodych drzewek obornikiem rozrzuconym wokół nich. Polecane przez specjalistów jest nawożenie w okresie jesiennym nawozami potasowymi bez zawartości azotu. Można zaopatrzyć się również w nawóz przeznaczony do drzewek owocowych, z uwagi na zbilansowany dobór składników odżywczych.

Wiśnia - odmiany

Odmiany wiśni są naprawdę różnorodne, należą do nich między innymi:

wiśnia NANA - owocująca w lipcu, o silnym wzroście, dużej odporności na mróz, o kwaśno - słodkim miąższu,

wiśnia NEFRIS - owocująca w połowie sierpnia, o wyraźnie kwaskowatym miąższu, idealna na przetwory,

wiśnia ŁUTÓWKA - owocująca na koniec lipca, owoce są bardzo soczyste, delikatnie kwaskowate i cierpkie, doskonałe na soki i kompoty,

wiśnia KELLERIS - odmiana samopylna, owocująca w połowie lipca, idealna do bezpośredniego spożycia.

Wiśnia - ceny

Ceny wiśni oscylują w okolicach 19 złotych, w zależności od preferowanej odmiany mogą się one odrobinę różnić. Posiadanie własnych drzewek owocowych może okazać się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem z uwagi na cenę wiśni, którą można napotkać w sprzedaży. Na rok 2021 cena wiśni przeznaczonej na mrożenie wynosiła 1,60 zł za kilogram, a cena wiśni na tłoczenie od 0,60 zł - 0,70 zł za kilogram.

Wiśnia - gdzie dostać?

Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z ofert miejsc, które mają doświadczenie w uprawie i posiadają certyfikaty, świadczące o jakości oferowanych przez nich produktów. Do takich miejsc należą Podkarpackie Sady, które oferują cały wachlarz odmian zarówno wiśni, jak i czereśni. Ich propozycje zawierają całą gamę różnorodnych możliwości otrzymywania owoców przeznaczonych na kompoty, dżemy, nalewki, likiery lub wina. W zależności od naszych potrzeb szeroki wybór towarów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie z gwarancją wysokiej jakości. Wszystkie odmiany są bardzo dobrze opisane, a Podkarpackie Sady przygotowały poradniki, którymi można posiłkować się przy pierwszym podejściu do sadzenia drzewek. Znaleźć u nich można również ciekawe przepisy na wykonanie własnych przetworów z owoców z przydomowego ogródka.

Artykuły powiązane